Hidroponika sode

Hidroponika yra augalų auginimas be dirvos, tai yra vandenyje arba ant kietųjų substratų (keramzito, žvirgždo, mineralinės vatos kempinės ar kitų netirpstančių, biologiškai neutralių, netoksiškų medžiagų). Kietasis substratas yra pagrindas augalų šaknims. Augalai maistą gauna iš maistingųjų tirpalų mineralinių medžiagų, kuriomis yra praturtintas vanduo. Reikalingų augalams medžiagų tiekimą hidroponikos sistemoje galima automatizuoti.

Sudėtingesnės hidroponinės sistemos įrengiamos šiltnamyje su kontroliuojama temperatūra ir apšvietimu. Naudojant hidroponiką galimą reguliuoti augalų augimo sąlygas, tai yra sukurti gerą augalo šaknų sistemos maitinimo režimą ir palankią fotosintezei anglies dioksido koncentraciją ore, reguliuoti oro ir šaknų aplinkos temperatūrą, oro drėgmę, šviesos spektrą, intensyvumą, ir trukmę. Hidroponika įgalina sudaryti optimalias augalų augimo ir vystymosi sąlygas, o tai leidžia greičiau gauti didesnį ir geresnės kokybės derlių. Hidroponikos būdu auginami augalai reikalauja mažiau darbo ir padeda taupyti naudojamą vandenį ir maistingąsias medžiagas. 

Hidroponiką galima naudoti ir lauke, ir šiltadaržiuose. Hidroponinės sistemos būna atviros, kuriose mineralinis tirpalas nuolat cirkuliuoja, ir uždaros, kur naudojamas laistymas ir drenažas. Naudojant hidroponikos metodą dažniausiai yra auginamos daržovės, uogos ir gėles. Agurkai, pomidorai, paprikos, braškės, salotos puikiai auga auginami pasitelkus hidroponikos metodą.

Hidroponikos privalumai: naudojant optimalų mineralinių medžiagų tirpalą, galima gauti maksimalų augalų derlių, nereikia įdirbti žemės, o augalai gali būti auginami kur nėra derlingos dirvos arba ji užteršta kenksmingomis medžiagomis, o sukūrus uždarą sistemą, sumažinama augalų ligų, atsirandančių iš užkrėsto dirvožemio, rizika, mažesnės laiko ir darbo sąnaudos, optimaliai panaudojamos mineralinės medžiagos, nėra išplaunamos į vandens telkinius, kas nutinka tręšiant auginimo vietą, kai augalai auginami ne hidroponikos būdu.

Hidroponikos trūkumai: greitas ligų plitimas vandeniu. Būtina nuolatinė hidroponinės sistemos priežiūra, bet dabar tai galima spręsti atomatizavus hidroponikos sistemą ir idiegus norimus išmanius sprendimus. Atkreiptinas dėmesys, kad yra būtinos tikslios žinos apie augalų mineralinių medžiagų poreikį.