Lietuviškas sodas

Įsigijai žemės sklypą, nori įsirengti lietuvišką sodą. Toks sodas tau kelia nostalgiją, ypač malonius prisiminimus. Atostogauti vykdavai pas Lietuvos kaime gyvenančius savo senelius ir jų sode jauteisi taip gerai, kaip niekur kitur. Lietuviškame senelių sode buvo tiek daug erdvės ir laisvės, kad niekada nebijojai ir tau nebuvo draudžiama užlipti ar išmindyti nepriekaištingų gėlynų, vejos ar tiesių preciziškų takų. Tokių ten tiesiog nebuvo. Visas lietuviškas sodas buvo toks spalvingas, toks kvapnus ir ten pats galėjai rasti tiek daug veiklos, kad ir savo vaikams nori sukurti lietuvišką sodą.

Ką turi žinoti, jei nori įrengti lietuvišką sodą? Bendras aplinkos fonas. Lietuviškas sodas - tai kaimiško stiliaus sodas. Jame viskas turi būti nepretenzinga ir natūralu, gražu ir naudinga. Pieva, tvenkinys su nedideliu tilteliu, vandeniui pasiekti vasarą jam nusekus, mediniai suoliukai prie namo tiek pačiam prisėsti, tiek ir krepšiui ar kokiam indui pasidėti, neaukšta medinė ar žiogrių tvorelė gėlynui aptverti, aukštesnė medinė ar žiogrių tvora visam sodui aptverti, ant jos krepšius, stiklainius padžiauti, paprastos medinės supynės ne tik mažiems vaikams bet ir jaunimui pasisupti, sodo ar daržo baidyklė, dar kitaip vadinama sodo kaliausė, dažniausia padaryta iš šiaudų ir aprengta senais šeimininko ar šeimininks rūbais, sauganti ne tik derlių nuo paukščių, bet ir nuo blogos akies. Medinės, atremtos į sieną kopėčios ne tik kokiam daiktui pasiekti, į palėpę užlipti ar gražų obuolį nuo šakos nusiskinti, bet ir kokiam reikalingam ar gražiam daiktui pakabinti.

Lietuviško stiliaus sode negali būti tokios nepriekaištingos vejos, kaip angliško stiliaus sode. Gazonai turėtų būti įrengti priešais namą ir prieš kiekvieną sode esantį statinį. Jie neturi būti griežtos formos. Į juos turi vesti paprasti, vingiuoti žolės arba smėlio takeliai. Gazonas lietuviškame sode, tai paprasta šienaujama pieva iš įvairių žolių, arba graži baltųjų dobilų pieva, kuri yra ne tik graži, bet turi ir daugybę privalumų. Dobilų pievą reikia rečiau šienauti, ją su malonumu lanko daugybė naudingų vabzdžių, bitės renka medų ir neša į lietuviškame sode tarp vaismedžių stovintį avilį.

Lietuviško sodo pievoje, gali būti įvairių sodo padargų, įrankių, vežimų. Lietuviškame sode gėlynai paprastai įrengiami palei namo langus. Kad langus atvėrus, galėtum įkvėpti švelnaus jų aromato ir pasigėrėti nuostabiu spalvų margumynu. Lietuviškame sode ypač daug įvairiaspalvių iki pat šalnų žydinčių jurginų. Jie dažniausia ir sodinami po langais. Rūta – pagrindinė lietuviško sodo gėlė. Rūtomis gali apsodinti bordiūrus, jas gali karpyti, daryti klombas, o klombų viduje sodinti kitas įvairiaspalves gėles: lelijas, levažandėlius, serenčius, kosmėjas, nasturtas, varpelius, petunijas, lubinus, ramunes, dekoratyvinius česnakus, aguonas, kurios lietuviškame sode buvo ne tik gėlės, bet ir maistas kūčių vakarą. Nuostabiai gražios, dabar jau šiek tiek pamirštos lietuviško sodo gėlės – portulakos. Portulakos lyg žemaūgės mažos rožytės papuoš tavo lietuvišką gėlyną.

Lietuviškame sode dominuoja visų rūšių ir įvairių žieminių, vasarinių, rudeninių veislių vaismedžiai: obelys, kriaušės, slyvos, vyšnios. Į vaismedžius būtinai yra įkelti inkilai paukščiams, kurie ne tik saugo lietuvišką sodą nuo kenkėjų, bet ir pripildo jį nuostabiais garsais nuo pat ankstyvo ryto iki vėliausio vakaro. Vaiskrūmiai: agrastai, baltieji, juodieji ir raudonieji serbentai, lietuviška citrina vadinami svarainiai – aivos.

Lietuviškame sode vaiskrūmiais galima atriboti nedidelį daržovių daržą, kuriame pasisodinti agurkų, svogūnų, burokėlių, pasėti mėtų, rugštynių. Keli moliūgai pasodinti šalia komposto krūvos puikiai ją paslėps. Užaugę moliūgai, didžiuliai oranžiniai jų kamuoliai, vaikams suteiks daug džiaugsmo. Dekoratyviniai krūmai, tokie, kaip alyvos, jazminai irgi ras savo vietą lietuviškame sode. Na ir jeigu yra pakankamai vietos, tai lietuviškame sode tinkamą vietą turėtų rasti ąžuolas - perkūno medis, liepa - deivės Laimos medis, uosis - teisybės medis, šermukšnis - paguodos medis.

Taigi, lietuviškas sodas, tai sodas, kuris nereikalauja daug priežiūros, bet jame yra daug laisvės fantazijai ir įvairiapusei veiklai. Nėra simetrijos, griežtų varžančių laisvę linijų, idealiai suplanuotų takelių.