Veisiami medžiai ir krūmai sodinami taip

Veisiant medžius ir krūmus, jie gali būti sodinami: su šaknų sistema, susiformavusia konteineriuose, žymima Cx, kur x yra konteinerio talpa litrais, juos išimant iš konteinerių. Sodinami su plikomis šaknimis, žymima BG ir tai yra vadinama be žemės gumulo. Sodinami su žemės gumulu, įrištu į medžiagą, kuri prilaiko žemes prie šaknų, žymima – SG. Konteineriuose išauginti medžiai ir krūmai ir su žemės gumulu sodinami visu šiltuoju metų laiku, tai yra pavasarį, vasarą ir rudenį.

Medžiai ir krūmai plikomis šaknimis sodinami ne vegetacijos metu, iki pumpurų sprogimo pradžios ir nuo lapų kritimo lapuočiams arba nuo visiško pumpurų susiformavimo ir stiebelių sumedėjimo spygliuočiams, išskyrus visžalius, kurie sodinami pavasarį, žemei įšilus, rudenį, geriausiai rugsėjo mėnesį, kad spėtų įsišaknyti.

Sodinant visais atvejais kasamos 25 – 50 procentų platesnės ir gilesnės sodinimo duobės už šaknų sistemos matmenis, duobės plotį ir gylį parenkant atsižvelgus į medžio ar krūmo rūšiai būdingą šaknų vystymąsi. Pasodintas medis ar krūmas užpilamas neužterštu dirvožemiu, atitinkančiu agrocheminius reikalavimus sodinamai medžio ar krūmo rūšiai. Dirvožemį galima pagerinti priedais, kurie skatina šaknų vystymąsi ir pagerina augalo prigijimą.

Prireikus transformuoti žemės paviršių, pažeminti arba paaukštinti, jis žeminamas arba aukštinamas ne daugiau kaip 30 centimetrų. Žeminamas arba aukštinamas žemės paviršius negali būti arčiau medžio lajos projekcijos išorinės linijos.

Sodinant medžius šaligatvyje ar kitoje nepralaidžioje orui ir vandeniui vietoje ar pertvarkant dangą prie augančių medžių, būtina palikti pralaidžias orui ir vandeniui ne mažesnes kaip 1,5 x 1,5 metro keturkampes ar 1,5 metro skersmens apvalias ar ne mažesnes kaip 2 m2 ploto kitos formos aikšteles. Pertvarkant dangą po medžiais, kurių skersmuo daugiau kaip pusė metro, aikštelės kraštas turi būti ne arčiau kaip pusė metro nuo medžio kamieno. Aikšteles galima užberti ne storesniu kaip 3 – 5 centimetrų storio akmenėlių ar skaldos sluoksniu arba pridengti grotelėmis.

Pasodinus medį, aplink medžio kamieną ne mažesniu kaip 1,5 metro atstumu nuo jo iš dirvožemio suformuojamas 7 – 8 centimetrų aukščio žemės kauburėlis, siekiant sulaikyti laistymo ir kritulių vandenį nuo nutekėjimo į šalis.